Враження про перебування за програмою обміну в Альбертському університеті (Канада)

Враження про перебування за програмою обміну в Альбертському університеті (Канада)

Фотогалерея

У першому семестрі 2016-2017 навчального року, Діана Кондрат (студентка 6-го курсу факультету міжнародних відносин) та Ірина Сень (аспірантка 2-го року навчання юридичного факультету) перебували в Канаді за Програмою обміну студентами та аспірантами між Львівським національним університетом ім. Івана Франка та Альбертським університетом. Під час стажування Ірина досліджувала застосування спеціальних норм в кримінальному праві країн Північної Америки, а Діана вивчала роль Канади у врегулюванні міжнародних проблем та конфліктів як посередника та медіатора. Сьогодні дівчата діляться своїми враженнями про перебування в Канаді.

Ірина Сень

Подаючи документи, я трохи переживала: все-таки увесь семестр в Канаді, так далеко від України, але всі мої хвилювання зникли вже з перших днів перебування в Едмонтоні. Нас дуже тепло зустріли в КІУСі, завдяки якому і фінансується ця програма (Канадський Інститут Українських Студій): все розказали, допомогли виготовити OneCard (студентський квиток в Альбертському університеті), надали робочий кабінет із власним комп’ютером для можливості навчатися і проводити дослідження.

Крім того, в Едмонтоні велика українська діаспора, тому була можливість познайомитися з людьми, які приїхали в Канаду з різних куточків України. Канада – це взагалі мультикультурна країна, країна іммігрантів. Там ти не почуваєш себе чужим чи зайвим, маєш можливість познайомитися не тільки з канадійцями, але також з людьми з цілого світу, дізнатися трохи більше про інші країни і культури. А найголовніше – поспілкуватися живою англійською мовою.

Що ж до процесу навчання в Альбертському університеті, то він залишив тільки позитивні враження. Перша велика відмінність, що одразу кинулася в очі, – це можливість вільного вибору студентами більшості курсів. Порівнюючи досвід навчання в ЛНУ і досвід, набутий в Едмонтоні, варто зазначити, що у ЛНУ програма навчання практично не дозволяє вибору дисциплін, а в АУ є можливість постійно вивчати курси за вибором. У студентів немає чіткого розкладу чи груп, які формує адміністрація університету. Студент сам обирає курси, які буде вивчати впродовж семестру. Звичайно, є обов’язкові курси, які кожен студент повинен опанувати для отримання диплому, але навіть тут є вибір: студент обирає, в якому саме навчальному семестрі їх вчити, а якщо курс ведуть кілька викладачів, то можна вибрати викладача і години, в які зручніше відвідувати цей предмет.

Наступна відмінність – це наочність навчання. В кожній аудиторії є комп’ютер і проектор, які використовуються на кожній парі, а не за потребою. Викладачі мають можливіть проводити короткі онлайн-опитування безпосередньо на парах в процесі пояснення матеріалу. Це допомагає активно включитися в процес навчання і краще зрозуміти і запам’ятати матеріал лекції. Мене також приємно здивувало те, що студентам абсолютно не потрібно тратити свій час і шукати викладача чи чекати, поки він з’явиться на кафедрі. Адже у студентів завжди є можливість написати викладачеві на електронну пошту, і викладач обов’язково відповість в стислі терміни. Крім того, разом з виготовленням OneCard, всім студентам створюється електронна пошта з університетським доменом, яка надає доступ до усіх електронних ресурсів (цього дуже бракувало під час навчання ЛНУ, бо студенти у нас не мають власих університетських скриньок).

Крім можливості відвідувати пари, для мене як для аспірантки важливим був доступ до англомовноі літератури, яка стосується моєї спеціальності. Для доступу до бібліотеки не потрібно виготовляти ніякого читацького квитка, твій OneCard використовується також і як читацький. Пошук потрібної книги у бібліотеці займає не більше 5 хв, причому це можна зробити вдома, оскільки все комп’ютеризовано, ви бачите на сайті, де знаходиться книга і можете замовити її. Вам її підготують і ви тільки заберете її. Більшість з книжок можна замовити і взяти додому на кілька тижнів. А для повернення книги вам взагалі просто потрібно залишити її в спеціальному боксі.

Підсумовуючи свій досвід, вважаю програму обміну надзвичайно корисною, як через можливість ознайомитися з іншим підходом у юриспруденції, базованим на звичаєвому праві (на відміну від практикованого в Україні нормативного права), так і через можливість порівняти організацію і сам процес навчання в Альбертському та Львівському університетах.

Діана Кондрат

Завдяки двосторонній співпраці Альбертського університету та ЛНУ ім. І. Франка, я отримала шанс виграти стипендію Богдана та Наталії Големби і провчитися осінній семестр 2016-2017 н.р. в Університеті Альберти. В академічному середовищі мене відразу прийняли як звичайну студентку, і студенти, і викладачі допомагали, якщо були якісь труднощі, але правила освіти і терміни здачі домашнього завдання в Канаді рівні для всіх. Мені пощастило відвідувати пари з предметів, які не викладаються в нашому університеті, тож було цікаво порівняти навчальний процес вдома і закордоном. Я була приємно вражена високим рівнем викладання і добре налагодженим контактом між викладачами і студентами, швидкістю реакції викладачів на електронні листи студентів, допомогою в підготовці до семінарів.

Першим кроком, який я б запозичила в них і який би значно полегшив життя кожного студента, має бути створення персонального онлайн кабінету, де можна відслідковувати всі бали і прогрес протягом семестру. Також замість класичних лекцій було б краще проводити інтерактивні семінари, на які студенти приходять вже ознайомлені з інформацією і можуть дискутувати по темі. Також мене вразила університетська бібліотека з неймовірною кількістю книг та електронних баз даних на будь-яку тематику, які можна отримати у вільному доступі тільки з університетським логіном і паролем. Я знайшла багато цінних матеріалів для своєї магістерської роботи, з якими дуже цікаво працювати. Приміщення бібліотеки також відрізняється від українських, канадська бібліотека обладнана комп’ютерами і створює справді робочу атмосферу, плюс велика економія часу, адже не треба шукати книги самому, достатньо лише замовити їх онлайн, і наступного дня знайти своє замовлення на спеціальній полиці.

Канада, як на мене, чи не найкраща країна для українських студентів, адже з тією кількістю діаспори, яка там проживає, почуваєшся і закордоном, і вдома одночасно. Цьому сприяло також те, що, окрім навчання, ми постійно були залучені у діяльність КІУСу, допомагали з організацією конференції з нагоди 40-річчя Інституту, познайомилися з відомими канадцями українського походження, завдяки спонсорській активності яких можлива діяльність цієї організації і підтримка української спільноти в Канаді. Як для студентки факультету міжнародних відносин, для мене було за честь поспілкуватися з присутнім на конференції Надзвичайним і Повноважним Послом України в Канаді п. Андрієм Шевченком, який поділився тонкощами роботи в дипломатичній службі і надав інформацію про стажування в посольстві. Також цікавою була зустріч з колишнім міністром освіти України Сергієм Квітом, на якій обговорювалися проблеми навчального процесу в Україні і шляхи їх вирішення з допомогою канадського досвіду.

В загальному, досвід, який я отримала в Канаді, є безцінним для студентів і молодих науковців, які прагнуть розширити свої горизонти, познайомитися з людьми з усіх куточків світу, навчитися чомусь новому і повернутися додому з купою нових ідей і цілей.

Leave a Reply