Враження про перебування за програмою обміну Erasmus+ у Гумбольдтському університеті (Німеччина)

Враження про перебування за програмою обміну Erasmus+ у Гумбольдтському університеті Берліна (Німеччина)

Ярослава Скорбач – Факультет міжнародних відносин, Еразмус+, Гумбольдтський університет Берліна (Німеччина)

Чому Еразмус – це історія про Гаррі Поттера?

Історія, коли ти потрапляєш у зовсім інший світ, не знаючи навіщо та що з цим робити, коли повністю розгублений на початку, однак із часом долаєш перешкоди, знаходиш нових друзів та переживаєш незабутні емоції – саме таким запам’ятався мені роман Джоан Роулінг про Гаррі Поттера та який уже майже протягом місяця навчання в Гумбольдтському університеті Берліна постійно згадую через схожі відчуття. І от чому:

Побутове життя

Німеччина відома своєю любов’ю до трьох «П»: пунктуальності, практичності, порядку, оскільки саме завдяки цим речам підтримується стабільність у державі. Починаючи від розкладу транспорту, закінчуючи взаємодією людей між собою, можна побачити, що кожен старається дотримуватися правил, які стали вже стереотипами щодо німців. Звичайно, є виключення, але рідко. Тому, інтегруючись у німецьке суспільство, потрібно пам’ятати про ці речі (особливо пунктуальність), оскільки навіть на лекціях викладачі про це часто нагадують.

Ще одна особливість проживання в Німеччині – це мова. Для людей, які зовсім не розуміють німецької, на початку трохи важкувато, бо навіть оголошення станцій у транспорті чи на вивісках у магазинах рідко можна почути або побачити англійську. Однак в основному німці володіють декількома мовами, тому в разі необхідності вони з радістю допоможуть.

Ну і що дуже тішить саме в Берліні – це те, що відносно інших федеральних земель Німеччини та більшості європейських країн, усе дешево. Особливо що стосується житла та їжі. Транспорт, на жаль, не входить у список дешевих послуг, однак для студентів це не проблема, оскільки на основі студентського квитка, за який потрібно заплатити 264 євро на чотири місяці, можна їздити в громадському транспорті надалі не переймаючись.

Головний корпус Гумбольдтського університету, який раніше був Палацом принца Генріха

Навчання

Саме ця сфера життя в Гумбольдтському університеті найбільше нагадує мені історію про Гаррі, оскільки в перші дні навчання головний корпус та мій Інститут суспільних наук здавалися величезним Хогвартсом, де можна загубитися. Але найцікавішим було підключення до Wi-Fi, яке передбачало завантаження спеціального додатку лише для студентів Гумбольдтського університету з використанням особистих даних (кожен отримує власний код для входу). Найбільше, що вражає, – це величезна бібліотека (Центр Братів Грімм), де від початку до кінця робочого дня тут перебуває шалена кількість студентів. Звичайно, щоб туди потрапити, є правила (як і всюди в Німеччині), але воно того варто: багато книжок, зручний сервіс друку та оснащення електронними приладами гарантовано. Окрім цього, є «місцева» бібліотека та буккросинг в кожному інституті, де можна також знайти цікаву літературу.

Буккросинг, завдяки якому також можна взяти книги

Гуртожиток в основному не надається з різних причин. Головна з них – багато студентів. Але через це не слід перейматися – у якомусь сенсі це навіть на краще, оскільки самому можна знайти вигідніші варіанти – наприклад, винайняти кімнату дешевше, ніж у гуртожитку.

Безпосередньо щодо процесу навчання: навчатись нелегко, викладачі відмічають на парах і вимагають максимальної присутності як на семінарах, так і на лекціях. Потрібно постійно писати роботи, протоколювати семінари, читати англомовну та німецькомовну літературу й на основі прочитаного писати аналітичні рецензії майже на кожен раз. Однак таким чином матеріал засвоюється дуже добре, оскільки кожна наукова стаття розбирається детально й з різних кутів. До прикладу, семінар про класичні політичні теорії починається з базових питань: «Хто такі класики? Чому їх вивчають? Та хто їх визначає?», завдяки чому студенти мають можливість висловити свою точку зору та розпочати дискусію, під час якої викладач відкритий до питань та приймає думку кожного студента, не намагаючись заперечити її.

Висновки

Життя в іншій країні, віддалено від рідних та близьких, де все нове та незнайоме, робить ще той стрес. Навчання нелегке та вимагає багато зусиль. Це з одного боку та на початку. Однак з іншого, це знайомства, незабутні емоції, набуття необхідного досвіду та знань. Це формування кардинального нового світогляду та відкриття для себе різних можливостей. Урешті-решт, це як прожити чотири місяці, відчуваючи себе героєм всесвітньовідомого роману Джоан Роулінг. Що може бути кращим? 

Усередині головного корпусу університету

Всі відгуки

Leave a Reply