Враження про перебування за програмою обміну Erasmus+ в Болонському університеті (Італія)

Враження про перебування за програмою обміну Erasmus+ в Болонському університеті (Італія)

Наталя Іліщук – Факультет міжнародних відносин, Еразмус+, Болонський університет (Італія)

Як воно, навчатися в найстарішому університеті Європі?

Болонський університет було засновано ще у 1088 році, як юридичний навчальний заклад. З того часу в місто почали з’їжджалися найрозумніші та найзаможніші люди зі всієї Європи, аби здобути освіту. З XIV століття університет суттєво розширився, додалися напрями медицини, філософії, математики та економіки, Болонья стала освітньою столицею Європи. У 1888 році на святкування восьмого століття існування у Болонью з’їхалися представники університетів зі всього світу, тоді Болонський університет було нагороджено званням Alma Mater Studiorum, тепер це його офіційна назва. Саме тут у 1999 році з підписанням Болонської декларації розпочався Болонський процес – реформування національних систем вищої освіти Європейських країн. В стінах Болонського університету навчалися і працювали відомі діячі, вчені, винахідники, філософи, письменники, серед яких Данте Аліґ’єрі, Гульєльмо Марконі, Умберто Еко та наш земляк Юрій Дрогобич.

Archiginnasio – перший головний корпус Болонського університету, де стіни вкриті родинними гербами перших студентів

Сьогодні Болонський університет – це 5 кампусів в 5 різних містах Італії, 11 факультетів, 32 напрями навчання та 210 бакалаврських та магістерських програм, близько 85 тис. студентів та 6 тис. викладачів і персоналу. Крім цього, це безліч корпусів та аудиторій по всьому місту, десятки бібліотек, дослідницьких центрів, навчальних залів і розвинута мережа контактів по всьому світу.

Меморальна дошка Юрію Дрогобичу в одному з корпусів Болонського університету

Ця альма-матер усіх університетів стала і моєю альма-матер на один семестр. Кілька слів про сам процес навчання:

• як і, мабуть, в кожному Європейському університеті, у Болонському є своя онлайн-платформа – AlmaRM, де особисті акаунти мають всі студенти та викладачі університету. Через систему відбувається реєстрація на курси, екзамени, стажування, дізнаються оцінки, оплачуються рахунки за навчання тощо. При цьому при реєстрації кожен отримує свій емейл, зареєстрований на домені університету. З моменту реєстрації в системі вся комунікація з викладачами, бібліотеками, координатором відбувається лише через «робочий» емейл, на який приходять також новини від університету, повідомлення, пропозиції. Зі своїм акаунтом студенти мають доступ до всіх навчальних матеріалів по курсу;

• кожен студент сам обирає та реєструється на курси. Еразмусівці мають право реєструватися на курси будь-якого факультету (основна вимога – набрати близько 30 кредитів ECTS). Всі доступні курси внесені до єдиного каталогу курсів, де, задавши необхідні параметри (такі як мова викладання, навчальний рівень, корпус університету, факультет) можна легко знайти те, що тобі підходить. По кожному курсу надано коротку інформацію, кількість кредитів, ім’я викладача, теми, які вивчатимуться, рекомендована література, форма контролю, розклад, місце проведення занять. Тож кожен сам складає розклад для себе, можна також в будь-який момент відписатися від одного курсу і записатися на інший. Недоліком такої системи є те, що інколи важко узгодити графік, адже бажані предмети можуть проходити в той самий час, тож доводиться виставляти пріоритети і обирати курс, який підходить більше. Кредити за курс будуть нараховані лише у випадку успішної здачі екзамену. На екзамени потрібно реєструватися окремо. Можна не реєструватися і не здавати екзамен, а бути лише вільним слухачем курсу, кредити, відповідно, у такому випадку не отримуються. Існують три періоди сесії, а отже і три можливості здати екзамен. Максимальна оцінка – 30 балів, щоб здати екзамен і отримати кредити за курс, необхідно набрати щонайменше 18 балів. Італійські студенти справді люблять вчитися і роблять вони це наполегливо. Я чула про випадки, коли часто реєструються на перездачу екзамену на вищий бал, навіть якщо отримали 25-28 балів з 30.

Palazzo Hercolani – великий неокласичний палац в центрі міста, а за сумісництвом і корпус Факультету політичних наук

• багато що залежить від викладачів. Саме вони встановлюють вимоги, форму здачі екзамену, визначають, як проходитиме курс і взагалі, яким буде цей курс. Я вивчаю тут 4 курси і жоден з них не схожий на попередній. Один з курсів більш теоретичний, ми читаємо та розглядаємо багато праць, книг та наукових статей. Професор поділив курс таким чином, що з 24 занять 10 – це лекції по теорії, які він читає сам, 3 – гостьові лекції, які проводять запрошені експерти та дослідники відповідних питань, інші заняття відведені для студентських презентацій та обговорення. Відвідування пар на цьому курсі є обов’язковим (80%), кожного разу професор фіксує присутніх. Щоб отримати необхідні бали ми здаємо письмовий екзамен в середині семестру та маємо написати есе на обрану тему та презентувати його перед всією аудиторію. Інший курс більш практичний, його веде практик, який працює в міжнародній компанії і є фактично гостьовим лектором університету. На парах ми вивчаємо і розбираємо все на реальних кейсах і прикладах. Відвідування пар не фіксується (але все одно всі ходять, бо цікаво), а форма фінального контролю – на вибір або усний екзамен, або написання і презентація есе на обрану тему. Третій курс – комбінація теорії та практики. Першу годину викладач пояснює теорію, другу годину вчить її застосовувати на реальних прикладах. Форма контролю: розробка та презентація проекту в групах по 2-4 людини.

Четвертий курс є найбільш оригінальним та інтерактивним. По-перше, цей курс є спільним для всіх факультетів університету, відповідно на нього зареєструвалося майже 100 людей різноманітних спеціальностей. По-друге, наш професор окрім іншого дослідник Інституту Марконі та спікер конференцій TEDx (тому на кожній парі у мене враження, що я знаходжуся не в університеті, а на конференції TED). Це – курс по креативності та інноваціях, і він не схожий на будь-який інший, який я бачила, чи про який чула. Нас було поділено на групи по 10 людей (таким чином, що в одній групі у всіх різний бекграунд, досвід, напрям навчання та навіть країна походження), в яких ми повинні створити та презентувати фінальний проект. При чому викладач розбив процес створення проекту на етапи. Кожної пари він пояснює особливість певного етапу та дає завдання, яке необхідно зробити командою на наступний тиждень. Наступна пара – презентація результатів і отримання завдання на наступний раз. І так поки ми не розробимо цілісний проект. Кожна пара дуже інтерактивна, ми можемо отримати на свій мейл онлайн завдання, яке необхідно одразу ж виконати на своїх телефонах, а результати одразу виводяться на екран, крім того ми виконуємо багато різних завдань на teambuilding, вправ на увагу, винахідливість тощо. Це такий курс, на якому хочеться бути активним, висловлювати свою думку, обговорювати якесь питання з іншими, намагатися дивитися на все під іншим кутом та бути відкритим до нових нетипових ідей.

Презентація командного завдання на одному з курсів

Отож, всі курси різні. Знаю, що на деяких з них студентів возять у навчальні поїздки, на деяких відвідують представництва великих компаній, на деяких зустрічаються з політиками, бізнесменами чи культурними діячами тощо. Єдине, що є спільним для, мабуть, всіх курсів – кожен викладач готує на пару слайди презентації, які потім можна отримати разом із додатковими матеріалами до заняття. З кожним з ним у разі виникнення питань легко сконтактувати через емейл, або ж знайти в його офісні години, дані про які є на сайті.

• величезна перевага Болонського університету – це розвинена система бібліотек та навчальних кімнат. По місту їх безліч, і всі вони завжди повні. Італійські студенти самі розповідають, що не люблять навчатися вдома, а атмосфера в таких приміщеннях дозволяє зосередитися на навчанні та не відволікатися на сторонні речі. Бібліотеки та навчальні кімнати містять все необхідне для навчання. База бібліотек надзвичайно багата. Існує онлайн-каталог, куди можна вбити назву автора чи праці, і побачити, в якій бібліотеці та де саме знаходиться необхідна книга. Тоді виписати її номер і піти у необхідне відділення бібліотеки. Деякі особливо цінні книги дозволяють лише читати на місці та робити копії, однак більшість можна взяти почитати додому. Їх видають на термін до 30 днів. Якщо якась певна книга зараз знаходиться на руках в іншого студента, то можна стати в онлайн-чергу, тоді ти отримаєш її одразу, як тільки попередник поверне в бібліотеку. Найцікавіше те, що в бібліотеках Болонського університету можна знайти фактично будь-що. Колекцію постійно поповнюють найновішими виданнями. Якщо тобі потрібна якась книга, якої ще немає в базі, можна залишити заявку на її отримання, тоді досить оперативно університет її придбає і позичить тобі. Крім цього деякі книги та видання бібліотека купує в електронних форматах, до яких відкритий доступ для студентів та викладачів.

Один з численних корпусів бібліотеки Болонського університету

Відчути студентське життя

Європейське студентське життя справді значно відрізняється від українського. Тут кожен студент – молодий науковець, дослідник, основне його завдання – здобувати нові знання. І для цього створюються всі необхідні умови. Для студентів, а особливо еразмусівців, діє багато пільг та бонусів: можна, наприклад, отримати проїзний в громадському транспорті на цілий рік за 10€ (для порівняння звичайна ціна за абонемент на один місяць – 36€), вільний доступ до літератури та бібліотек, окрема знижена ціна на ксерокс/роздрук, а крім того і знижки в багатьох закладах та магазинах, спортивних залах, кінотеатрах, музеях, галереях тощо.

Студентське життя – це не лише навчання в університеті. В Болоньї діють дві великі студентські організації ESN та Erasmusland, які організовують різноманітні культурні події, перегляди кіно, вечірки, поїздки, все для того, аби познайомити міжнародних студентів з країною, місцевим життям, культурою та допомогти адаптуватися, знайти нових друзів і отримати максимум від такого короткого перебування та навчання в іншому університеті. Великий досвід отримується зі знайомств та спілкування з іншими. Коли так багато часу проводиш в міжнародному середовищі, з людьми з різних куточків світу, твоє бачення світу та його проблем змінюється, а світогляд розширюється. Окремий аспект студентського життя – це подорожі, в яких ти відкриваєш для себе світ. Думаю, лише програми обміну, в яких я брала участь, і досвід навчання закордоном дозволили мені зрозуміти і відчути, що таке справжнє студентське життя, навчили цінувати цей період і кожен момент.

Free walking tour – одна з подій для студентів-еразмусівців, організована студентською організацією Erasmusland Bologna

Ще трішки про інший бік Еразмусу та життя в Болоньї

Якщо вас лякає список вимог і документів, які потрібно підготувати для подачі на програму, чи вже після відбору список необхідних документів для оформлення відрядження закордон, то це лише дрібниці. Одразу в наступний день по приїзду в Болонью у нас була інформаційна зустріч у Відділі міжнародних зв’язків Болонського університету. Ми отримали свій welcome pack зі студентським ID, ідентифікаційним кодом, промо-матеріалами університету тощо, а тоді понад дві години нам пояснювали всі формальні нюанси програми, які документи нам потрібно заповнити, в які установи сходити, де відкрити банківську картку, які умови нарахування стипендії, як записатися на курси, як зареєструватися на екзамени, які кроки по приїзду додому тощо. Крім цього для громадян країн, що не входять до Європейського Союзу, пояснювали всю процедуру заповнення та подання документів для отримання дозволу на проживання в Італії. Великий плюс в тому, що координатори справді радо тобі допомагають, забезпечують необхідною інформацією, порадами та підтримкою. Але нюансів реально багато, пам’ятаю, після цієї зустрічі був такий передоз інформацією і такий розгублений стан, що ти не розумів, що навколо відбувається, і з чого починати, бо попереду була дюжина формальностей, стос необхідних документів і довжелезний список справ.

На те, аби залагодити всі формальності і зібрати документи, пішов майже цілий місяць. Італійська система дуже бюрократизована і якщо ви думаєте, що можете уникнути якоїсь процедури, то не вийде, бо все між собою тісно пов’язане (для того, аби купити сім-картку, потрібно мати паспорт, аби відправити документи на подачу на дозвіл на проживання, потрібно мати італійський номер телефону, аби відкрити рахунок в банку, необхідно мати дозвіл на проживання, або ж принаймні підтвердження, що ви вже подали документи на цей дозвіл, аби подати документи на дозвіл, необхідно знайти житло і підписати контракт про оренду, аби мати змогу зареєструватися і здати екзамени, потрібно мати дозвіл на проживання в Італії тощо). Італійські закони в цьому плані доволі строгі і не дуже виправдані, але нічого не зробиш, такі правила. До слова, за все потрібно платити і на все потрібно чекати, наприклад, дозвіл на проживання виробляється щонайменше три місяці. Слід також згадати, що далеко не всі італійці розмовляють англійською, особливо старше покоління, яке переважно і працює в банках, на пошті та в інших установах, з якими вам доведеться зіткнутися. Знання італійської на хорошому рівні, безперечно, буде великою перевагою і сильно полегшить життя тут. В іншому разі, вчіть італійську хоча б на базовому рівні ще до приїзду в Італію, і запасайтеся терпінням. Водночас італійці доволі відкриті та привітні, вони намагаються допомогти, або принаймні знайти людину, яка зможе тобі допомогти, навіть коли не дуже розуміють суті твого питання та що тобі від них взагалі потрібно.

Іншим джерелом труднощів стало питання житла. Річ у тім, що Болонський університет приймає так багато студентів з Італії та всього світу, що місця для усіх банально не вистачає. Існує багато компаній-посередників, а також сервісів, через які можна спробувати знайти собі місце, кімнату чи квартиру, але гарантій немає ніяких. Те, наскільки швидко ти знайдеш місце проживання в Болоньї, залежить від твоєї наполегливості та щасливого випадку. При чому, з проблемами житла стикаються не лише міжнародні студенти, часто й самі італійці скаржаться на них. І взагалі, це, мабуть, одна з улюблених тем для обговорення, при знайомстві з іншими студентами тут. До всього цього можна добавити ще й вірогідну важкість адаптації до нового міста, країни та культури.

Так виглядають типові вулиці Болоньї, містом тягнуться десятки кілометрів схожих галерей

Але ось проходить перший місяць життя в Болоньї, починається навчання, з’являються нові знайомства та друзі, всі формальності поступово вирішуються, а проблеми забуваються. Ти справді починаєш бачити красу міста і насолоджуватися життям у ньому. Часто, обговорюючи Болонью з іншими немісцевими студентами, ми всі погоджуємося на тому, що це місто дуже недооцінене. Воно неймовірно красиве, всі ці довжелезні галереї, червоні будинки, пам’ятки архітектури на кожному кроці, музеї, собори, пам’ятники, парки відпочинку і оглядові майданчики, вузькі італійські вулички, смачні запахи на кожному кроці, італійська піца, паста, морозиво, справжній дух Італії. Однак, Болонья не вважається одним з топових туристичних міст Італії. З іншого боку це і на краще, бо мені, наприклад, точно не хотілося б жити у популярних містах на кшталт Флоренції, Верони, Венеції, де, йдучи по вулиці, іноді важко проштовхуватися через натовп туристів, від яких такий гамір, що часто руйнує атмосферу самого міста. Болонья – не туристичне, зате справжнє студентське місто, ідеальне місце для навчання і проведення студентських років.

Остання (та не по значенню) величезна перевага Еразмусу в Болоньї – це можливість подорожувати. Болонья має зручне розташування, місто знаходиться на перетині шляхів, тож звідси дуже легко і швидко дістатися потягом чи автобусом фактично в будь-яку точку країни. Крім того, з Болонського аеропорту свої рейси здійснюють безліч авіакомпаній, в тому числі і лоукостерів, квитки на які є доволі доступними і для студентів. Подорожі – це найкращий спосіб відкрити для себе світ та навчитися краще розуміти життя та людей навколо, не втрачайте такої можливості.

Piazza Magiore – головна площа міста

На останок, хочу додати, що будь-які проблеми, труднощі та виклики дають нам неймовірний досвід, і, якщо ми говоримо про міжнародний обмін, то він точно вартує всіх зусиль, бо те, що ви отримаєте натомість, навіть не стоїть у порівнянні з ніякими незручностями, з якими можете зіткнутися. Не бійтеся виходити зі своєї зони комфорту, тільки там починається справжнє життя.

Панорамний вид на Болонью з гори San Vittore

Всі відгуки

Leave a Reply