Враження про перебування за програмою обміну Erasmus+ в Єнському університеті (Німеччина)

Наталя Паневська – Факультет міжнародних відносин, Еразмус+, Єнський університет (Німеччина)

Єнський університет імені Фрідріха Шиллера є одним із найстаріших вищих навчальних закладів Німеччини. Єна наприкінці XVIII – поч. XIX ст. стала місцем, де розпочалась творча дружба геніїв німецької літератури: Йоганна Вольфганга фон Гете та Йоганна-Фрідріха Шиллера. Мальовничі береги річки Заале надихали не тільки письменників, а й відомих фізиків: Ернста Аббе та Карла Фрідріха Цейса, оптичні прилади яких досі виробляються в Єні.

Єнський університет є Alma mater для близько 20 тисяч студентів, серед яких 2 500 студентів є іноземцями. Саме тому Єна є multikulturell, адже кожен продовжує плекати свою культури в цьому містечку. ESN (Erasmus Student Network) має свій офіс із натхненними молодими працівниками і в Єні. Організація пропонує безліч розваг впродовж семестру для адаптації та ознайомлення іноземних студентів, що є чудовою можливістю для того, щоб знайти друзів з усіх куточків світу.

Навчальний процес (der Lernprozess)

Перед початком нового семестру студенти реєструються на лекції та практичні заняття за допомогою інтернет-платформи Friedolin та самостійно складають свій розклад. Наскільки дивним є такий time management для українських студентів, настільки звичним – для німецьких. Дані про зміни, що стосуються аудиторій, викладачів та часу проведення постійно оновлюються на персональних сторінках, які також дають змогу зареєструватись на іспити. Якщо студент зрозумів, що предмет не виправдав його очікувань, або не є доцільним для його спеціальності, то може без проблем відписатись від курсу, чи відвідувати його, не реєструючись на іспит.

Лекція професора супроводжується PowerPoint презентацією, яку завантажують напередодні для самостійного ознайомлення. З цієї причини студенти активно ставлять запитання та занотовують важливу інформацію. Викладачі акцентують увагу на статистичних даних останніх років, аналізуючи передумови та наслідки подій світового масштабу.

Курси іноземних мов є платними, що автоматично мотивує систематично їх відвідувати та докладати максимум зусиль. Вартість курсів, які передбачають одне заняття на тиждень, складає 20 євро на цілий семестр. Відповідно два заняття на тиждень коштуватимуть 40 євро. Англійська мова залишається фаворитом німців, адже велика кількість предметів на магістратурі викладається цією lingua franca.

А тепер відповідь на найбільш цікаве запитання: «Чи списують німецькі студенти?» – «Ні». Ніколи, ні за яких умов, нізащо. Так багато заперечень, але істина одна. Вони навіть слова такого не знають.

Навіть серед сірих буднів, німецькі студенти вміють насолоджуватись мистецтвом, яке знаходиться прямо у Campus (одна з будівель університету)

Проживання (die Unterkunft)

В місті централізовано організоване заселення студентів до гуртожитків. Локація та ціни різняться, проте транспортна мережа добре розвинена та дозволяє мінімізувати час, витрачений на дорогу до університету. Середня ціна складає 200 євро, а інтернет вартуватиме 10 євро на місяць. Німці дуже стурбовані проблемою piracy, тому інтернет здебільшого провідний, що спрощує ідентифікацію порушника.

Навіть зима не завадить цій культурі велосипедистів

Спорт в межах університету (Hochschulsport Jena)

Безперечно, навчання відіграє надзвичайно важливу роль у житті кожного німецького студента, проте вони також не проти поганяти м’яча на стадіоні, станцювати запальну румбу чи попрактикувати йогу. Університет пропонує близько 400 видів спорту всім охочим за доступною ціною. Абонемент на цілий семестр коштує від 20 євро в залежності від обраної секції, що є нереально вигідним навіть у порівнянні з українськими цінами. Кожен зможе знайти щось цікаве для себе, адже групи існують і для новачків, і для професіоналів, які пізніше бажатимуть взяти участь у змаганнях. Тренерами найчастіше є студенти, які ще й пожартують над тобою під час заняття.

Якщо ж ти не володієш необхідним рівнем німецької мови, то все одно матимеш змогу займатись тим, що подобається, адже є спеціальні курси, наставники яких вільно володіють англійською. На сайті Hochschulsport Jena є весь перелік секцій та кількість місць в кожній з них, тож варто не зволікати, оскільки найпопулярніші мають великий попит.

«Sport treiben – gesund bleiben» (займайтеся спортом – залишайтеся здоровим) – девіз німецького студента, який хоче залишатись не тільки klug und ausgebildet (розумними і освіченими), а також fit und aktiv.

Студентський квиток (die Thoska, проте це індивідуальна назва в межах кожної землі)

Посвідчення студента надає багато можливостей, адже це:
• безкоштовний проїзд не тільки в межах містечка, а на будь-якому регіональному транспорті в межах Bundesland;
• засіб оплати послуг друку, копіювання та ін. (в університеті безліч спеціальних пристроїв, опанувати які може кожен );
• засіб оплати послуги прання в гуртожитках (одне прання коштуватиме 1 євро);
• засіб оплати харчування в межах університетської їдальні з урахуванням знижки (меню змінюється декілька разів на день, для вегетаріанців та веганів є окремі страви, а ціна коливається від 1,5 до 3,5 євро за страву);

Mensa (їдальня) є місцем зустрічі студентів

Головне завжди вчасно поповнювати квиток через автомати, і буде вам щастя.

Отже, період мобільності в Єні принесе вам: безцінний досвід, вдосконалення знань не тільки іноземної мови, а й своєї спеціальності, знайомства з людьми з різних куточків світу та підтвердження й суцільні спростування щодо стереотипів про німців, їхню культуру та життєві позиції.

Wer da sucht, der findet. Вірте, і доля вам посміхнеться.