Враження про перебування за програмою обміну Erasmus+ у Віденському університеті (Австрія)

Враження про перебування за програмою обміну Erasmus+ у Віденському університеті (Австрія)

Олеся Гусак – Факультет міжнародних відносин, Еразмус+, Віденський університет (Австрія)

Ви, певно, неодноразово чули цитату: «Насолоджуйтеся кожною хвилиною свого життя.» Здавалось би, все цілком зрозуміло, але чи багато тих, кому це вдається?! У більшості виникає закономірне питання – «Як?» Відповідь проста – Еразмус!
Хтось може сказати, що Еразмус – це можливість здобути безцінний досвід, поглибити знання, знайти нових друзів і так далі. Матиме рацію. Але найперше Еразмус – це можливість ЗАТАМУВАТИ ПОДИХ І ПОРИНУТИ В ЖИТТЯ З ГОЛОВОЮ.
Цей відгук пишеться в хвилину мого найбільшого захоплення всім, що зі мною відбувається на даному етапі життя. Тому слухайте уважно 🙂
Всі мої думки були охоплені мрією стати студенткою Віденського університету довгий час, навіть не брехатиму скільки. Це не давало спокою, але я б ніколи в житті не повірила, що щастя може бути так близько.
Отож, мрії здійснюються!

Головний корпус Віденського університету (Hauptgebäude der Uni Wien)

Віденський університет (нім. Universität Wien, англ. The University of Vienna), або як його тут всі називають – Hauptuni (Головний університет)

Під час розповідей про Віденський університет у мене горіли очі. Найстаріший університет у всьому німецькомовному світі й один з найбільших у Центральній Європі, абсолютно унікальний ВНЗ з неповторною багатовіковою історією. Його засновником був герцог Рудольф IV, який у 1365 році відкрив навчальний заклад, який став на його честь іменуватись Alma Mater Rudolphina Vindobonensis. У 2015 році Віденський університет відзначав своє 650-річчя.

В університеті нараховується близько 100 000 студентів, більше 30 % яких складають міжнародні студенти. Щороку в університет за обміном вступають більше 2000 студентів. Третина викладацького складу приїжджає з-за кордону, а кількість новопризначених іноземних професорів складає більше 60 %.
Університет може похизуватися 10-ма Нобелівськими лауреатами і незліченною кількістю відомих випускників і викладачів (яких можна завжди побачити у внутрішньому дворику Головного корпусу).

Внутрішній дворик Головного корпусу

Номінація

Після номінації на програму, координатор університету відразу зв’язується зі студентом і повідомляє про всі кроки, які необхідно здійснити до початку програми. Вам пояснюватимуть до дрібниць абсолютно ВСЕ – як оформити і в кого підписати кожен документ, який Ви повинні надіслати, як замовити студентський квиток, як завести особистий кабінет. Все дуже доступно і просто, тому ні з чим не виникає труднощів. До речі, координатор – то буде найперший помічник на час програми. З будь-якими питаннями треба звертатися до цієї людини.

Що мені сподобалося найбільше – не існувало питань, на які немає відповіді на сайті Університету. На сторінці Відділу міжнародних зв’язків у розділі Incoming Students – Non-EU Student Exchange Program наявна вся необхідна інформація про номінацію на програму, страхівку, візу, пошук місця проживання, реєстрацію на курси, приїзд у Відень і т.д. Ця сторінка стане Вашою улюбленою – http://international.univie.ac.at/en/incoming-students/non-eu-student-exchange-program/.

В разі виникнення питань можна і навіть треба писати на пошту Відділу міжнародних зв’язків приймаючого університету. Вам нададуть усю необхідну інформацію або скерують до Вашого координатора або іншої особи, яка обов’язково допоможе.
Тому можу лише коротко доповнити інформацію порадами з власного досвіду.

Нобелівські лауреати

Проживання

Університет не надає гуртожитків. Ви повинні потурбуватися про проживання заздалегідь самостійно. У Відні є багато мереж гуртожитків, кожна з яких налічує від 3 до 7-8 кампусів в різних частинах міста. Ціни варіюються в залежності від умов проживання і розташування (в середньому 300-400€). Як тільки Ви отримаєте лист-підтвердження про зарахування до університету (Letter of Acceptance), відразу починайте шукати житло. Подавайте заяви на місце в якомога більшу кількість гуртожитків різних мереж! Не очікуйте, що Ви обирете всього 5 гуртожитків, які Вам найбільше сподобаються і для Вас там знайдуть кімнату. Я подала заявки у 28 гуртожитків 7-и різних мереж і отримала відповідь лише з 2-ох про те, що вони можуть надати мені кімнату. Тому з цим питанням раджу не затягувати.

Навчальний процес

Окрім інформації, яку Ви отримаєте від координатора і яку можна знову ж таки знайти на сайті Міжнародного офісу Віденського університету, важливо знати:

Після проходження пререєстрації та отримання усіх необхідних документів з приймаючого університету про підтвердження зарахування, необхідно завести особистий кабінет, отримати свій особовий номер (Matrikelnummer, буде потрібен і надалі) і адрес електронної пошти. З того часу всі питання щодо навчального процесу Ви вирішуватимете через свій особистий кабінет. Він ділиться на декілька платформ, які мене спочатку дуже лякали, тому напишу, що означають ті страшні слова. Найважливіші платформи:

u:space (містить усю персональну інформацію про Вас, надає можливість замовити студентський квиток. Найважливіша функція – реєстрація на курси, які Ви бажаєте відвідувати (пізніше також на іспити), а також відреєстрація від тих, які Ви більше не бажаєте відвідувати. Порада: уважно слідкуйте за термінами реєстрації та відреєстрації! Окрім того звертайте увагу на статус реєстрації – якщо лекції можуть відвідувати усі бажаючі, то семінари зазвичай мають обмеження по місцях, тому Вам можуть просто відмовити у відвідуванні курсу. Хороша новина – студенти програми Еразмус мають пріоритет);
u:find (містить перелік усіх курсів бакалаврських і магістерських програм, всю інформацію про викладача, програму курсу, розклад і т.д. Стане в пригоді при складанні плану навчання. До речі, саме тут вказано терміни реєстрації та відреєстрації);
moodle (персональна сторінка студента, яка містить інформацію про всі курси, які Ви відвідуєте та їх змістове наповнення. Саме сюди викладачі надсилатимуть Вам усі свої лекції, літературу і інформацію про те, де Ви її можете знайти, домашні завдання, інформацію про зміни в розкладі і т.д. Важливо! На цю ж платформу Ви будете завантажувати виконані домашні завдання. Ніхто не казатиме Вам принести доповідь на наступне семінарське і тому подібне. Потрібно самостійно слідкувати за тим, які завдання треба виконати і до якого терміну завантажити на платформу. При цьому на сторінці кожного предмета є місце для обговорень студентів, які відвідують такий самий курс. Цікаво, що часто завантажені виконані домашні завдання бачать усі студенти, які зареєстровані на цей предмет).

Типи курсів різняться в залежності від факультетів. На моєму факультеті (факультет Політичних наук – Politikwissenschaftliche Fakultät, Faculty of Political Science) – це лише лекції (які проте в свою чергу поділяються на звичайні та спеціальні лекції) і семінари (звичайні та просемінари). В кінці лекцій маємо класичний іспит, на який необхідно обов’язково зареєструватися. Щодо семінарів, то тут враховується систематичне відвідування, домашні завдання, участь в обговоренні під час семінару.

Ви маєте право і це навіть заохочується – писати напряму викладачам, якщо у Вас є питання щодо його курсу. Але краще при цьому користуватися університетською поштою.

Для мене справжнім відкриттям стало те, що тут зовсім інше розуміння стосунків викладач-студент. Як мені сказали місцеві студенти – „ВИКЛАДАЧ ТОБІ ПОВИНЕН, А НЕ ТИ ЙОМУ“. Якщо ти покидаєш лекцію або семінар раніше – для викладача це сигнал, що він не цікаво подає матеріал. У разі, якщо студенту не подобається те, як проводиться лекція, він маєш право про це повідомити. Окрім того, наприкінці семестру проводиться вибіркове опитування студентів про те, чи достатньо доступно і цікаво викладався предмет, чи матеріал був цінним і тому подібне – студенти виставляють викладачам бали.

Це ж стосується і поваги до викладачів. Традиція стукати по столах в кінці пари, якщо тобі сподобалася лекція, щоб подякувати викладачу – те, що хотілося би запровадити і в українських університетах.

Аудиторія audimax в Головному корпусі

Дозвілля

ESN (Erasmus International Network) займається допомогою студентам програми влитися в так зване Еразмус-життя. Вони організовуватимуть неформальні зустрічі, поїздки, надаватимуть знижки та спеціальні пропозиції. Фактично це та організація, в рамках якої Ви найбільше спілкуватиметеся з іншими студентами Еразмусу з усіх куточків світу та просто міжнародними студентами. Рекомендую не втрачати жодної можливості, яку вони пропонують.
До речі, ми були дуже задоволені та вражені зустріччю, яку організовувало Товариство української молоді в Австрії (ТУМА) (нім.: Gesellschaft ukrainischer Jugend in Österreich (GUJÖ). Ця громадська організація української молоді та студентів з України, які навчаються та працюють на території Австрії з центром у Відні, постійно організовує різноманітні проекти, які репрезентують українську культуру в Австрії (до прикладу Український Віденський бал). До усіх акцій можна долучатися, допомагати в їх організації, окрім того можна пропонувати свої ідеї і стати членом ТУМИ. Радимо!

Презентація діяльності ТУМИ

Відень

Цьому пункту хочеться присвятити окрему увагу. У 2018 році за підсумками дослідження з оцінки якості життя, яке щорічно проводиться Міжнародною консалтинговою компанією Mercer, Відень визнано найкомфортнішим містом на планеті. Так, столиця Австрії очолює рейтинг вже вп’яте поспіль. І я навіть не здивована.

Собор святого Стефана – серце Відня (Der Stephansdom)

У Відень важко не закохатися з першого погляду, але поживши у ньому, відчувши його зсередини, Ви захочете повертатися сюди знову і знову. Відень – надзвичайний. Місцеві сором’язливо жартують, що у них справді є декілька музеїв і непогана архітектура. Насправді Відень – це нереальна концентрація прекрасного, яка проявляється в кожній будівлі, кожному з безлічі розкішних архітектурних пам’яток, замків, палаців, музеїв, театрів. Тут Ви стаєте частиною чогось більшого – досконалішого, того, що важко пояснити, можливо лише відчути. Як ми тут кажемо: Відень – то любов.

Залишилося сказати лише одне – Не втрачайте жодного шансу зробити своє життя незабутнім. У Вас ніколи не буде для цього більше можливостей і енергії ніж саме в цей момент. Ви можете все!

Всі відгуки

Leave a Reply