Враження про перебування за програмою обміну Erasmus+ в університеті Версаль-Сен-Кантен-ан-Івлін (Франція)

Враження про перебування за програмою обміну Erasmus+ в університеті Версаль-Сен-Кантен-ан-Івлін (Франція)

Іванна Авілова – Факультет міжнародних відносин, Еразмус+, Університеті Версаль-Сен-Кантен-ан-Івлін (Франція)

Якщо Вам випала доля навчатися на факультеті міжнародних відносин, то з перших кроків Вас хвилюватиме 3 питання: (1) як скласти «Дипломатичний протокол і етикет» і не зганьбитися перед Олександрою Петрівною, (2) хто ті люди, які їздять на семестр навчатися закордон так щоб їм ще й гроші платили та (3) та як вбіса вони то роблять. Мине час і ті фантастичні створіння стануть вашими друзями, які й повідають Вам про програму Еразмус +. І ось ви вже самі подаєте пакет документів на участь у програмі. Що ж, мені знадобилося цілих 4 роки, щоб зібрати тих 10 сторінок в один файл і за 10 хвилин до дедлайну його надіслати. Так почався найказковіший період моїх студентських років.

Перші кроки

Вітаю, Ви зараховані на наступний семестр до L’université de Versailles Saint-Quentin-en-Yvelines! А тепер купіть собі пачку паперу листів так на 500, бо друкувати і передруковувати доведеться чимало. Франція – країна надзвичайно бюрократизована і від Вас вимагатиметься чітке дотримання дедлайнів і офіційних форм. Але, насправді, все не так погано. Французи народ дуже люб’язний і завжди радий допомогти. Не соромтеся ставити питання голові відділу міжнародних зв’язків Версальського університету. Навіть якщо вона не знає, то обійде усі сусідні кабінети, обдзвонить всю телефонну книжку, щоб знайти вирішення вашої проблеми. І так в абсолютно усіх установах.

French me up

Якщо ж Вам ніяк не вдається знайти спільну мову з адміністрацією завжди до ваших послух місцева студентська організація French me up. І повірте – для них немає нічого неможливого. Мені вони надзвичайно допомогли у перший ж день. Річ у тім, що поселення в гуртожитки CROUS (про них далі) відбувається лише суворо з 12 по 17 годину з понеділка по четвер і в переговори з терористами-студентами вони не вступають. Про це я дізналася об 12 годині, коли мала пересадку в Відні, в той день як вже летіла в Францію. Мій літак прилітав в аеропорт Бове (містечко за 2 години до гуртожитку) о 18 годині. Перспектива в січні спати на вулиці, навіть під Ейфелевою вежею, не радувала. Я вже малодушно подумувала про те у скільки ж мені обійдеться ліжко в святковий сезон в Парижі… коли раптом згадала, що мені на мейл приходила розсилка з розкладом подій від президента French me up. Робити нічого – розписала йому всю трагедію з гуртожитком в 3х актах, відправила лист і сіла в літак. По приземленню в Бове мені було запропоновано 3 варіанти: я можу пожити у когось з студентів, мені оплатять хостел або людина в гуртожитку спеціально дочекається мене і, як виняток, мене поселять сьогодні ж о 20й. О, дякую Міжнар, за базові навички дипломатії!
Окрім елементарної магії, French me up постійно влаштовує вечірки, тури закордон, екскурсії та інші культурні події. А що важливо – це чудові люди, які стали моїми першими друзями у Франції.

Мамо, мене селять в гуртожиток
Коли ви завершите основні бюрократичні процедури, університет надішле Вам варіанти розміщення у Франції – квартири та гуртожитки. Звісно, як будь-який український студент, який бачив наші гуртожитки та якому на голову впала (як на початках здається) незліченна сила грошей, Ви відкриєте посилання з квартирами.. і швидко закриєте. Ціна на кімнату в квартирі починається від 600Є + КП. При стипендії 850Є в місяць нам так не жити. Ви вже сумно видихнули, змирилися з реаліями, відкриваєте гуртожитки, а там.. Панове, хіба то гуртожитки? Усі квартири які я знімала у Львові були в рази гірше ніж ця кімната у гуртожитку. По-перше, Ви в кімнаті самі. По-друге, у Вас особистий санвузол і кухня. По-третє, то вдвічі дешевше і Ви не платите за комуналку. Я живу в найдальшому від Парижа і тому найдешевшому, однак й найновішому гуртожитку Rene Cassin. Моя кімната в місяць обходиться 340Є, хоча ціни у цьому гуртожитку доходять до 400Є. Шлях до університету займає 20 хвилин. Як бонус, можна оформити державну допомогу на проживання для студентів, що становить приблизно мінус 100Є від вашої щомісячної ренти. Так, що не бійтесь гуртожитків та беріть поки не розібрали.

Красиво жити не заборониш, або стипендія
Кажуть, Париж найдорожче місто у світі. Так от, що я Вам скажу. Ви не знаєте значення слова «дорого» поки не поживете в Парижі. Однак, стипендії досить таки вистачає. З платежів, яких Вам не уникнути то 340Є за гуртожиток, 20Є за мобільний інтернет, та 75Є за проїзний на всі види транспорту. Окрім того, десь 400Є Ви будете витрачати на їжу (ну дуже тут смачно, особливо макарони в Paul). В підсумку: 835Є на досить таки комфортне життя.

Вчитися, вчитися і ще раз вчитися
Навчання в Франції є досить цікавим досвідом, оскільки тут безпрецедентний для українських вузів рівень свободи студента, що формує почуття відповідальності і свідомості. Ви самі формуєте свій розклад, можете змінювати предмети, якщо з якихось причин вам не сподобався попередній. Велика частина роботи виноситься на самостійне опрацювання. Перед парою Ви читаєте матеріал, який викладач публікує на закритому онлайн ресурсі E-CAMPUS, де також опубліковані план роботи, презентації, додаткові матеріали, підручники і інші корисні файли, і вже на парі викладач дає пояснення матеріалу та доповнює новою інформацією. Частиною таких пар є дискусія між студентами та викладачами, що, безумовно, також позитивно впливає на навчальний процес. Університет має досить широкий спектр курсів англійською мовою, однак, я все ж рекомендую вам брати французькі – як на мене, вони цікавіше викладаються. Однією з особливістю навчального процесу у Франції є те, що студенти що найменш один раз, мають підготувати презентацію до курсу. Також варто зважати на те, що письмові роботи в французьких вузах мають іншу структуру, ніж ту до якої ми звикли в Україні, тому не соромтеся розпитати викладача про вимоги і критерії оцінювання роботи.
Об’єктивним плюсом навчання в Європейському вузі є доступ до інформації. Взагалі, на мою думку, бібліотека – це найкраща частина студентського містечка. Це надсучасна будівля, з зручними місцями для роботи (можна навіть забронювати собі окремий офіс для створення проектів у групах), та безкоштовними комп’ютерами з виходом в інтернет. Тут можна знайти книжки, дослідження та статті за будь-якою тематикою на 5х мовах світу. Також, бібліотека виписує авторитетні періодичні наукові видання з усього світу, тому студенти мають доступ до результатів всіх найновіших досліджень абсолютно безкоштовно. Якщо ж у Вас немає бажання ходити в бібліотеку і вам більше подобається навчатися вдома – 90% літератури оцифровано і її можна знайти в онлайн-бібліотеці університету.

Я думаю, варто трохи прояснити географію. Ви не навчаєтеся в Парижі. Ви навіть не навчаєтеся в Версалі. Основні в кампуси, в яких проходять пари розташовані в містечку Сен-Кантен-ан-Івлін, що в 20 хвилинах їзди від Версалю і в 40 хвилинах від Парижу і знаходиться в 5й зоні Парижу. Як на мене, таке розміщення є скоріше перевагою, адже маленьке містечко є спокійнішим і значно дешевшим за столицю. Тут легше навчатися, не відволікаючись і, мабуть, затишніше. Тим не менш, якщо вам захочеться прогулятися Люксембурзьким садом, чи вкотре перевірити чи на місці Мона Ліза – транспортна система надзвичайно зручна і шлях до головних пам’яток Парижу не займає ані багато часу, ані багато зусиль. А коли ви вже будете гуляти вулицями Парижу час зникне зовсім. Це найпрекрасніше місто в світі. Довершене, естетичне, витончене, масштабне.. Від Сакре-Кер до Вежі Монпарнас, від Нотр Дам де Парі до Тріумфальної арки. Є у нього одна особливість: тут відмовляєшся вірити, що це справжній Париж. Відмовляєшся приймати за правду, що справді потрапив в цю казку з найбільшим тиражом. І скільки не бачив Ейфелеву вежу, все здається що вона не справжня, а десь в світі ще є справжня… Приємним бонусом до цієї екстер’єрної феєрії є те, що вхід для резидентів ЄС з 18 до 26 років у всі музеї Парижу є безкоштовним, тому є шанс попутно отримати ще й ступінь з мистецтвознавства.

Мрійники навчаються закордоном

Я надзвичайно вдячна програмі Еразмус+ за таку неймовірну можливість. Це всебічний розвиток тебе як особистості. Розвиток комунікативних навичок у міжнародному середовищі. Вихід з зони комфорту. Унікальний досвід. Нові друзі з усіх куточків світу.
Тому не втратьте нагоди: мрійте і користуйтеся можливостями для реалізації ваших мрій. Особливо якщо у Вас всього 10 хвилин до дедлайну.

Всі відгуки

Leave a Reply