Враження про перебування за програмою обміну Erasmus+ в університеті Версаль-Сен-Кантен-ан-Івлін (Франція)

Враження про перебування за програмою обміну Erasmus+ в університеті Версаль-Сен-Кантен-ан-Івлін (Франція)

Каріна Кулик – Факультет міжнародних відносин, Еразмус+, Університеті Версаль-Сен-Кантен-ан-Івлін (Франція)

Версаль – колишня резиденція французьких королів, місто, яке є символом абсолютної монархії та вважається другою столицею Франції. Якщо б мені раніше сказали, що я буду тут навчатися, то я це б сприйняла за невдалий жарт. Однак, декілька місяців тому моє життя почало кардинально змінюватися і зараз я навчаюся в кращому університеті Версалю. Все почалося з того, що я подала документи в рамках програму обміну Erasmus+ до одного з французьких ВНЗ – університету Версаль-Сен-Кантен-ан-Івлін у місті Версаль.

Франція, її культура та мова завжди були для мене чимось особливим, але таким недосяжним, тому цим шансом я не могла не скористатись. Після двох невдалих спроб участі у програмі мобільності, я не сподівалася виграти грант, однак недавно отриманий сертифікат з міжнародного екзамену англійської мови IELTS все ж підвищував мої шанси. В результаті, вже в середині червня я отримала лист-запрошення – довгоочікуваний «ключ» до такої бажаної мети.

Підготовка до програми мобільності

Крім того, що Франція – країна романтики, найкращого вина та чи не найбагатшої культурної спадщини в Європі, це ще країна безкінечної бюрократії, причому абсолютно на всіх рівнях та абсолютно у всіх сферах діяльності. Тому, настійно рекомендую тим щасливчикам, які отримали або хочуть отримати гранти від французьких університетів, запастися величезним терпінням та витримкою! Хотілося б написати, що це тимчасовий етап і ці папери рано чи пізно закінчаться, але, на жаль, вони будуть супроводжувати постійно. Особисто мені ледве вистачило трьох місяців літа, щоб зібрати всі необхідні документи, адже вони з’являлися знову і знову.

По-перше, це документи на довгострокову візу. Хоча саму візу я отримала через 3 дні, процес збору документів і їх подачі займає більше місяця.
По-друге, це папери, які потрібно надати приймаючій стороні для реєстрації в навчальному закладі Франції (особисті документи, анкети, опитування, заяви, угоди, підтвердження і т.д).
По-третє, (і що було найважчим), це документи, які потрібні для отримання житла у Франції, особливо, якщо плануєте проживати у державному гуртожитку. Папери написані юридичною французькою, їх дуже багато і з ними треба швидко працювати. Тому тут треба бути максимально уважним та оперативним.
На додаток, в перший день приїзду до Франції треба з’явитися у фінансовому відділі університету для затвердження стипендії, а в перший тиждень – зареєструватися в Міграційному відділі OFII – Office Français de l’Immigration et de l’Intégration (звичайно ж з папкою нових документів).

Однак, підготовка до навчання у Франції – це не лише сотня роздрукованих та заповнених документів, це ще інтенсивне вивчення французької мови. Мені пощастило, бо влітку було достатньо часу, щоб покращити свої знання. Проте, французька – мова не із легких, тому мовний бар’єр все ж заважав на початку перебування у Франції. Зараз йде другий місяць мого життя тут і я почуваю себе більш впевнено.

Місто, транспорт

Коли я тільки прибула до Версалю, найбільше мене вразило його архітектурне планування. Більш симетричного міста, мабуть, не існує. Не дарма Версаль вважають еталоном архітектурного мистецтва. 60% міста – це Королівський палац та його сади, розміри яких дійсно вражають. Цікаво, що у місті заборонено будувати щось вищим за Королівський палац, тому в основному інші 40% міста – це невисокі, 4-поверхові, типові французькі будинки, крамниці та алеї між ними. Виключення – католицька церква Notre-Dame de Versailles, яка є найвищою спорудою міста.

Версаль, хоч і вважається окремим містом, входить до четвертої зони Парижа. Грубо кажучи, це околиця Парижу, яка дуже добре сполучена з його центром. Тому транспорт тут – це не проблема. Головне, по приїзді купити місячну транспортну картку на всі зони Парижа і можна спокійно користуватися всіма видами транспорту в регіоні Île-de-France (Паризький регіон).

Університет, предмети, навчальний процес, оцінювання
Цього семестру я маю можливість навчатися в університеті Версаль-Сен-Кантен-ан-Івлін (Université de Versailles-Saint-Quentin-en-Yvelines) на факультеті Права та політичних наук (Faculté de droit et science politique). Головний корпус університету розташований в 10 хвилин від славнозвісного Château de Versailles (Королівського палацу), на Avenue de Paris – найширшій алеї Версалю, яка з’єднує місто з центром Парижа. Однак, мій факультет розташований трохи далі, але з паризькою системою транспорту, то взагалі не проблема. L’UVSQ є відносно новим навчальним закладом. Заснований він на початку 1990-х років. Зараз є найбільшим центром вищої освіти, досліджень та технологій у Версалі. Університет охоплює п’ять кампусів, де навчається близько 20 000 студентів (з яких 2700 – іноземці). UVSQ є провідним університетом у Франції з точки зору успішності студентів і займає третє місце по кількості учнів в Іль-де-Франс.

Обираючи предмети у французькому вузі, я намагалася взяти ті дисципліни, які мені дійсно цікаві та пов’язані з моєю спеціальністю у Львівському університеті.
   √ Таким чином, мій тиждень починається з «Introduction to EU Law» – курсу про Європейський Союз, його структуру та, головним чином, систему договорів та законодавчих актів які застосовуються в державах-членах.
   √ Вівторок та середа – дні французької мови (курси «Grammaire» та «Civilisation Française»).
   √ Четвер у мене так званий «день знань», тому що цілий день я проводжу в університеті (більше 11 годин). Пар всього 3, однак перерви між ними по 2 години. Отже, четвер розпочинає «Introduction to International Relations». Хоча звучить поверхнево, курс дуже цікавий та пізнавальний (таку дисципліну я вже вивчала на 1 курсі в ЛНУ, однак у Версалі дізнаюсь багато чого нового, адже міжнародні відносини – явище динамічне. Та й для моєї англійської це величезний плюс).
   √ Друга пара – «Geopolitical and economic issues in North America» поєднує в собі основні поняття з геополітики, історію, взаємовідносини США, Канади та Мексики в політичній та економічній сферах.
   √ Нарешті, третя пара в четвер – «Débattre et convaincre en Anglais». Тут ми вивчаємо як домовлятися, переконувати, знаходити компроміс та вести спір на діловій англійській. Як на мене, курс дуже потрібний для студента-міжнародника, та й просто для освіченої людини.
   √«Hard Power» – остання пара з мого вибору у L’UVSQ, яку я відвідую у п’ятницю. Вона зосереджена на вивченні міжнародних відносин через призму військової сили та економічних санкцій.

Пари у французьких університетах діляться на 2 типи: Cours Magistraux (CM) та Travaux Dirigés (TD).

1. Перша група – це типові лекції, які проводяться у великих амфітеатрах для 200 – 400 студентів. Відвідуваність тут необов’язкова, однак в другій половині семестру студент має бути присутнім на всіх практичних заняттях з цих предметів.
2. Друга група – це власне практичні заняття, які проводяться у групах до 20 людей. Присутність студентів кожного разу перевіряється двічі («перекличкою» та власним підписом у журналі). Зазвичай, такі пари проходять у вигляді діалогу викладача зі студентами, але перед цим професор робить вступ, «вводить студентів у курс справи».

Всі предмети з мого Learning Agreement – це курси категорії TD, крім французької мови. Пари проходять невимушено та цікаво, інформація швидко запам’ятовується і дві години проходять швидко. Оцінювання залежить від предмета та викладача. В основному, 10% – це активність на заняттях, 50% – фінальний іспит в кінці семестру, а інші – бали за проект (груповий чи індивідуальний). Проект має вигляд усного виступу на 10-15 хвилин з презентацією power point на одну із запропонованих тем, які мають пряме відношення до предмету. Виступ має включати в себе невелике дослідження та власну аналітику. З викладачами працювати легко, до студентів ставляться з розумінням та повагою. Персонал в університеті завжди готовий допомогти, навіть деякі говорять англійською. Окремо хочу відзначити Відділ по роботі з іноземними студентами та організацію «French me up» університету. Люди, які там працюють, намагаються полегшити адаптацію іноземних студентів до французької системи освіти та допоможуть з будь-якими питаннями, які стосуються вашого перебування у L’UVSQ.

Проживання
Знайти житло у Франції – завдання не із легких, тому це питання треба починати вирішувати задовго до приїзду. До того ж, проживання тут дороге, не залежно від того, чи це приватна квартира, чи гуртожиток від університету. Іноземні студенти мають пріоритетність при заселенні у гуртожиток, тому я не вагаючись подала заявку, і в результаті, мені надали кімнату в одному із гуртожитків. Моя résidence знаходиться в районі Версалю, де поряд є все необхідне: магазини, банк, кіно, пошта, піцерії, кафе. Кімнати в гуртожитку індивідуальні та за типом є студіями (тобто вони великі, просторі та вміщають в себе кухню та ванну кімнату). Жити тут зручно та комфортно. Але для того, щоб попасти в державний гуртожиток, треба пройти через 9 кіл бюрократичного пекла. Це не перебільшення, це реальність. Протягом двох місяців літа не було такого дня, щоб я щось не підписувала/ друкувала/ перекладала/ надсилала їм. Тому тут треба бути терплячим та не втрачати надії.

Дозвілля, подорожі

Дізнавшись, що я їду в Париж на навчання і приблизно прорахувавши свій бюджет, я була впевнена, що про подорожі можна забути. Однак, проживши декілька тижнів, я була приємно вражена, що стипендії цілком достатньо, щоб здійснити декілька подорожей (і в межах Франції, і за кордон). Крім того, Париж та Версаль надають просто величезну кількість різних місць, де можна провести свій час, відпочивши та культурно збагатившись. Десятки музеїв, галерей, виставок, парків, турів відкриті майже кожного дня і більшість з них безкоштовні для тих, хто має студентський квиток французького університету. До того ж, сам університет пропонує дозвілля різного типу та організовує подорожі по Франції.

Підсумок
Час завершувати розповідь про одну з історій мого життя, яка кардинально його змінила. Про Париж, Версаль та навчання тут можна писати ще довго. Але головне те, що воно тут приносить задоволення та відкриває нові можливості для українських студентів. Хочу висловити свою подяку Відділу міжнародних зв’язків ЛНУ ім. Франка та всім, хто заохочує студентів брати участь у програмі Erasmus+ і в подальшому допомагає та підтримує їх у такий особливий етап їхнього життя. Дякую, що здійснюєте мрії та надаєте шанс вивчати освітні системи та культуру інших країн! Це неоціненний досвід, нові знання та неймовірні враження!

Merci beaucoup! Salutations de Paris!

Всі відгуки

Leave a Reply