Center for American Studies / Центр американських студій

Cas

ПРО ЦЕНТР ●НОВИНИ ●ПРОЕКТИ ●КОНФЕРЕНЦІЇ ●ПУБЛІКАЦІЇ

КУРСИ ●СПЕЦІАЛІЗАЦІЯ “АМЕРИКАНСЬКІ СТУДІЇ” ●КОНТАКТИ/CONTACTS

У 2014 р. на базі факультету міжнародних відносин Львівського національного університету імені Івана Франка з ініціативи кандидата політичних наук, доцента кафедри міжнародних відносин та дипломатичної служби, випускника програми імені Фулбрайта Романа Калитчака було створено Центр американських студій з метою організації та координації американознавчої наукової, освітньої й інформаційної діяльності. Його інституціоналізація стала логічним продовженням попередніх зусиль спрямованих на розвиток американознавства у Львівському національному університеті імені Івана Франка. З грудня 2017 року Центр очолює кандидат політичних наук, доцент кафедри міжнародних відносин та дипломатичної служби, випускник програми імені Фулбрайта Михайло Комарницький.

Центр зокрема відповідальний за функціонування першої в Україні спеціалізації з американських студій, яка була впроваджена у 2011 році для студентів-магістрів зі спеціальності “Міжнародні відносини”. Її метою є забезпечити сучасне, інклюзивне, когерентне та багатоаспектне вивчення Сполучених Штатів Америки, поглибити вивчення ключових аспектів їхнього внутрішньополітичного життя і зовнішньополітичної діяльності, сприяти більш глибокому та водночас критичному осмисленню значимості ролі цієї держави як на регіональному, так і глобальному рівнях.

Істотним чинником динамічності й однією з передумов успішного розвитку американських студій у Львівському національному університеті імені Івана Франка є співпраця з американськими партнерами, що дає змогу забезпечувати проведення відкритих лекцій, круглих столів, експертних дискусій, літніх американознавчих інститутів та інших тематичних академічних заходів. Спільно із Посольством США в Україні на базі факультету міжнародних відносин успішно було проведено три Літні інститути американознавства. Важливим починанням стало проведення в ЛНУ ім. Франка у вересні 2013 р. і у листопаді 2014 р. Надзвичайним і Повноважним Послом США в Україні Джеффрі Пайєттом семінару, учасниками якого були студенти американознавчої спеціалізації. Такий формат спілкування дозволяє студентам з перших рук отримати інформацію про особливості розбудови українсько-американської співпраці та водночас безпосередньо висловити власне бачення на розвиток двосторонніх стосунків.

Не менш важливим завданням є посилення науково-дослідницької діяльності. Викладачі займаються вивченням широкого кола питань з американознавчої тематики та активно започатковують і долучаються до академічних ініціатив всеукраїнського і міжнародного рівня. Доброю традицією стає проведення Львівським національним університетом імені Івана Франка мультидисциплінарних конференцій, присвячених Сполученим Штатам Америки, перша з яких відбулась у квітні 2014 р. Остання з конференцій «Чверть століття українсько-американської дружби: досвід гідний майбутнього» у квітні 2016 року була спільно проведена з Інститутом Кеннана з Вашингтона.

Сьогодні активно відбувається розбудова відносин з американськими партнерами з метою пожвавлення двосторонньої співпраці (Програма ім. Фулбрайта в Україні, Інститут Кеннана при Міжнародному науковому центрі імені Вудро Вільсона у Вашингтоні). Однією з останніх освітніх ініціатив Центру стало проведення щорічних “Lviv Leadership Academy” спільно з Фундацією Крібле, Фондом американських студій та Посольством США в Україні, що покликана розвивати лідерські компетентності у студенті, які базуватимуться на найкращих американських та світових практиках.