Враження про перебування за програмою обміну Erasmus+ у Віденському університеті (Австрія)

Враження про перебування за програмою обміну Erasmus+ у Віденському університеті (Австрія)

Олеся Гусак – Факультет міжнародних відносин, Еразмус+, Віденський університет (Австрія)

Як ефективно провести онлайн-семестр або ж Еразмус+ у часи Covid-19

Моя історія по-своєму унікальна, і по-своєму відрізняється від інших, адже я – Еразмус-студентка вже вдруге. І що найцікавіше – у тій ж країні, тому ж місті і тому ж університеті! Віденський університет був моєю мрією ще зі шкільних років. Коли я вперше дізналась, що зможу провести там семестр за програмою Еразмус+, а було це на третьому курсі, я не могла в це повірити, щастю не було меж. Я пам’ятаю, що той семестр пролетів наче казка, я намагалась отримати максимум від кожного дня, проведеного у Відні і в стінах його найвідомішого університету. Моїм девізом було – «Побачити більше, дізнатися більше, відчути більше»! По поверненню я була насичена враженнями, емоціями і неоціненним досвідом. І тоді я навіть уявити собі не могла, що рівно за два роки життя зіграє «на-біс» і моя мрія знову стане реальністю. Та чого я ще більше не могла уявити – так це умов, в яких я проводитиму свій другий Еразмус-семестр у Віденському університеті. Напевне, ніхто не міг.

То ж які корективи вніс Covid-19 у моє перебування у Відні?

Австрія ввела карантинні заходи дуже швидко і несподівано. Тоді коли ще не було значної кількості хворих, але криза потрохи охоплювала сусідню Італію. Фактично це виглядало наступним чином – у вівторок 11-го березня всі студенти ще спокійно сиділи на парах, намагались скласти собі розклад на семестр, а також потрохи включалися в навчальний процес, а вже ввечері всіх було повідомлено, що з 12-го березня усі навчальні заклади закрито на карантин. На той момент я встигла відвідати лише дві пари.

Навчальний процес:

Колись я вже писала детальний відгук про особливості навчання у Віденському університеті (https://international.lnu.edu.ua/university-of-vienna-erasmus-2018/), тому вже з нього стає зрозуміло, що організація навчального процесу тут знаходиться на високому рівні. І що найголовніше – з онлайн-системою Віденський університет знайомий вже давно. Особистий кабінет, безліч різноманітних платформ-помічників, онлайн-бібліотека, форуми для комунікації студентів і викладачів, а також студентів між собою – усе це існувало в університеті вже давно, тому перевести навчання в онлайн форму було нескладно.

Лекції відбувались у двох форматах: або ж викладач проводив її онлайн (через платформу BigBlueButton чи Zoom) відповідно до звичайного розкладу або ж надсилав презентацію на відповідну тему з аудіо- або відеосупроводом. У разі виникнення запитань студенти використовували форуми обговорення, які як вже було зазначено, і раніше добре функціонували або ж викладачі пропонували години, під час яких з ними можна було зконтактувати. Це ж стосувалось і семінарів.

Зауважу, що такої віддачі від викладачів я навіть не очікувала. Вони були з нами на зв’язку постійно. Можна було попросити про будь-яку допомогу і вони радо відгукувались. Адже, як вони самі зауважували: «Ми всі – в однакових умовах. І якщо від вас – студентів, вимагається виконувати складну програму навіть в таких умовах і ви справляєтесь, то і ми – викладачі, повинні викладатись на повну».

Дозвілля

Насправді мені пощастило більше, ніж іншим Еразмус-студентам, і не лише у Відні, адже я багато що бачила тут, відвідала більшість музеїв, театрів і визначних пам’яток. Мені щиро шкода, що ті, хто тут вперше, майже не мали такої можливості. Але навіть їм це не заважало відвідувати Віденські музеї чи слухати оперу онлайн, адже у зв’язку з карантином це стало можливим. До речі, це можна зробити досі:

https://www.staatsoperlive.com/ – Віденська Опера;
https://www.mumok.at/en/collection/online-collection – Музей сучасного мистецтва;
https://artsandculture.google.com/partner/mak-austrian-museum-of-applied-arts – Австрійський музей прикладного мистецтва;
https://sammlung.belvedere.at/ – Бельведер;
https://sammlungenonline.albertina.at/ – Альбертіна і т.д.

І сама тут я би хотіла нагадати цитату, яка стала моїм кредо в цьому семестрі – «Не можеш змінити ситуацію – зміни своє ставлення до неї». Позитивний настрой, бажання отримати максимум від обставин і бачити хороші сторони навіть у найскладніший час – стали моїми рятівниками. Я зрозуміла, що ця криза можливо і змінили і обмежили наш звичайний спосіб життя, але вона ж відкрила багато можливостей, яких не було раніше. Бібліотеки найвідоміших університетів світи відкрили онлайн-доступ для всіх бажаючих, онлайн-курси на різноманітні тематики стали надзвичайно популярними і що найголовніше – нам дали можливість відпочити від щоденного шаленого ритму.

Саме тому я вирішила з головою поринути в навчання. Зізнаюсь, що у мене з’явилась можливість вивчати більше предметів ніж у звичайному семестрі, присвячувати їм більше часу, довше вичитувати матеріал чи готувати проекти і домашні завдання. Звичайно, мені як і іншим не вистачає справжнього студентського життя в величезних університетських аудиторіях, живого спілкування з викладачами та студентами, жвавих дискусій і обговорень під час семінарів і поза ними. Але я не можу сказати, що без цього всього мій семестр був неефективним чи сумним – зовсім ні, – він приніс навіть більше, ніж можна було очікувати.

Висновок

Зараз Австрія – одна з країн, які найпершими почали поступовий вихід з карантину. Хоча масковий режим зберігається в магазинах, міському транспорті та місцях скупчення людей, все ж зараз немає відчуття, що нас в чомусь обмежують – більшість магазинів відчинились, можна безперешкодно здійснювати прогулянки, займатись спортом на відкритому повітрі і т.д . Більше того сьогодні Віденський університет прийняв постанову про те, що іспити таки відбудуться у звичайному режимі (а не онлайн), але пізніше, ніж зазвичай. Тому поки з боку опозиції звучать закиди з критикою запровадження карантину в країні на ранніх етапах, факт залишається фактом – Австрія пережила кризу значно легше і з меншими втратами ніж деякі інші країни Європи. Тож поки життя у Відні повертається у звичний ритм, я щиро радію, що вдруге отримала можливість провести семестр в омріяному університеті і ні на мить не засумнівалась, чи варто продовжувати програму у зв’язку з корона-вірусом. ВАРТО!

Я хочу побажати всім – будьте сильними, не втрачайте силу духу і хороший настрій, використовуйте усі можливості і головне – залишайтесь здоровими!

Всі відгуки